MENU
Jesteś tutaj: Blog / Spawacz- zawód z przyszłością

Spawacz- zawód z przyszłością

Spawacz- zajmuje się on spawaniem i przecinaniem elementów konstrukcji stalowych, żeliwnych oraz z innych metali i ich stopów. Praca często polega na wykonywaniu prac spawalniczo- ślusarskich, instalacyjno- montażowych, a także w górnictwie, przemyśle metalowym, przedsiębiorstwach produkcyjnych pojazdy mechaniczne, maszyny przemysłowe oraz sprzęt wodny. Pracuje się także w stoczniach, zakładach rzemieślniczych i na budowach.

Praca spawacza związana jest z bezpośrednim zagrożeniem zdrowia lub życia. Każdy spawacz narażony jest na powstawanie licznych oparzeń. Jego specyficzna praca powoduje też, że spawacze często skarżą się na problemy z kręgosłupem oraz pogorszenie wzroku. Dbając o wzrok używają oni maski spawalniczej, która chroni ich przed promieniowanie ultrafioletowym, które powstaje podczas spawania. Jednak i ta metoda nie jest skuteczna w 100%. Wymuszona pozycja ciała podczas spawania powoduje uszkodzenia kręgosłupa, a także powstawanie zwyrodnień. Narażają oni także swój układ oddechowy poprzez wdychanie dymów spawalniczych.

Spawaczem może zostać każdy, kto jest sprawny fizycznie i nie odznacza się żadnym stopniem niepełnosprawności. Nie zaleca się jednak pracy jako spawacz osobom, które chorują na choroby układu oddechowego np. astma czy alergia.

Chcesz zostać spawaczem? Zrób kurs, zdobądź doświadczenie i wiedzę. Licz się jednak też z negatywnymi skutkami tej pracy.

W zależności od rodzaju spawanego materiału trzeba wybrać odpowiednie spoiwo oraz najlepszy sprzęt

Praca spawacza- plusy i minusy

Każda praca ma swoje mocne i słabe strony. Warto jednak przed rozpoczęciem kursu na spawacza porównać wady i zalety tej pracy.

Zalety:

Wady:

Idealny spawacz- jak nim zostać

Idealnego spawacza cechuje 5 cech:

Jednak nie tylko cechy świadczą o tym czy jesteś dobrym spawaczem czy nie. Ważne jest także posiadanie jak najlepszej wiedzy technicznej oraz największego doświadczenia.

Aby zostać spawaczem nie trzeba posiadać specjalistycznego wykształcenia. Trzeba tylko zrobić kurs lub szkolenie, dzięki któremu uzyskamy kwalifikacje do wykonywania zawodu spawacza.

Wynagrodzenie spawacza

W Polsce zarobki spawacza wynoszą od 2000- 5000 złotych. Wiąże się to oczywiście z doświadczeniem i umiejętnościami spawacza. Jeśli raz wykonamy daną usługę dobrze możemy liczyć na to, że klient poleci nas następnemu klientowi. Na wysokość zarobków wiąże się także firma w jakiej pracujemy: jej wielkość i kapitał, region w jakim pracujemy, nasz staż i doświadczenie. Najlepsi spawacze z ogromną wiedzą i doświadczeniem mogą zarabiać nawet do 7000 złotych. Stawka w krajach europejskich wynosi około 2000- 3000 Euro.

spawacz przy pracy

Każdy spawacz podczas wykonywania swojej pracy musi mieć założoną maskę spawalniczą i grube rękawice

Kurs spawacza

“Praktyka czyni mistrza”- tak samo jest w tym przypadku. Jednak nie oznacza to, że spawacz nie musi mieć wiedzy teoretycznej. Jest ona równie niezbędna do jego pracy. Prywatne firmy oraz ochotnicze hufce pracy oferują darmowe przyuczenia do zawodu poprzez udział w kursach i szkoleniach. W ramach zajęć odbywają się zajęcia teoretyczne i praktyczne.

Ile kosztuje kurs spawacza

Kurs na spawacza może nas kosztować od 1500 do 3000 złotych. Cena uzależniona jest od tego jakie zajęcia będą prowadzone oraz jakich środków i maszyn będziemy używać. Koszty uzależnione są także od ilości godzin kursu lub szkolenia.

Ile trwa kurs spawacza

W zależności od metody spawania jakiej uczymy się podczas szkolenia czy kursu czas jego trwania może wynosić od 100- 200 godzin. Najważniejsze są zajęcia praktyczne, gdyż podczas nich możemy zdobyć doświadczenie, które wykorzystamy w późniejszej pracy.

Aluminium- jak spawać

Aluminium (glin) to lekki pierwiastek, który ma 3-krotnie mniejszą gęstość niż stal. Materiał ten wykorzystywany jest głównie do produkcji samolotów, części sprzętów sportowych, puszek napojów, sprzętu AGD.

Spawanie aluminium nie jest łatwą czynnością. Wymaga ono dużego doświadczenia, gdyż jest to trudny materiał do spawania ze względu na swoją niską temperaturę topnienia. Wytwarza także warstwę tlenków na powierzchni metalu podczas łączenia.

W spawaniu aluminium dominują dwie podstawowe metody:

Przy użyciu każdej z tych metod spawania stosuje się gazy szlachetne takie jak Argon (Ar) i Hel (He). Nie wchodzą one w żadne związki chemiczne z innymi pierwiastkami.

spawanie stali

Podczas spawania powstaje promieniowanie ultrafioletowe, które jest niezdrowe dla naszych oczu

Plastik- jak spawać

Plastikowe elementy wbrew pozorom również można poddawać spawaniu dzięki ich sprężystości i termoplastyczności. Podwyższona temperatura powoduje zmianę twardości plastiku dzięki czemu spawanie jest możliwe.

W zależności od tworzywa jego temperatura spawania też jest różna:

Strumień gorącego powietrza jest niezbędny do łączenia plastikowych elementów. Wykorzystuje się do tego nagrzewnice oraz opalarki, gdyż strumień powietrza można w nich regulować.

Praca spawacza ma swoje plusy (wysokie zarobki), a także minusy (narażenie zdrowia). Polega na spawaniu różnych elementów, różnymi spoiwami przy użyciu różnych maszyn. Dobry spawacz powinien także znać się na odczytywaniu rysunku technicznego czego nauczy się podczas szkoleń i kursów.

Zapisz się na kurs i zdobywaj doświadczenie. Mimo wszystko pamiętaj, że praca ta może w znaczący sposób odbić się na Twoim zdrowiu. Zatem przemyśl czy warto narażać zdrowie dla wyższych zarobków.