MENU
Jesteś tutaj: Blog / Ogrodzenie ogrodu- elementy oraz materiały do jego budowy

Ogrodzenie ogrodu- elementy oraz materiały do jego budowy

Zdecydowałeś się na budowę ogrodzenia? Pamiętaj jakie elementy muszą być w każdym ogrodzeniu oraz z czego najlepiej je wykonać. Jest wiele rodzajów materiałów do ogrodzenia, dzięki którym Twój płot będzie wyglądał zjawiskowo.


Ogrodzenie z siatki wpuszcza promienie słoneczne w każdy kąt Twojego ogrodu

Elementy ogrodzenia

Każde ogrodzenie musi posiadać furtkę oraz bramę wjazdową na posesję. Zdecyduj co najbardziej będzie pasowało do Twojego domu i posesji.

Furtka

Według przepisów szerokość furtki nie powinna być mniejsza niż 90 cm. Jednak dla własnej wygody warto zaplanować trochę szerszą. Jeśli chcesz by wyróżniała się ona na tle całego ogrodzenia zadbaj o to, aby była cofnięta w głąb posesji. Można ją także podkreślić ozdobnymi gatunkami roślin. Warto także pomyśleć o dodatkowej furtce do śmietnika lub na drugiej stronie ogrodu.

Brama wjazdowa

Według przepisów brama wjazdowa na posesję powinna mieć co najmniej 2,4 metra, aby swobodnie manewrować samochodem. Każda brama nie powinna wykraczać za granice działki. Warto także zamontować bramę we wnęce, aby umożliwić swobodne parkowanie samochodu przed wjazdem.

Do wyboru są dwa rodzaje bram:

Skrzynka na listy

Najczęściej skrzynka na listy umieszczana jest na przęsłach lub słupkach ogrodzenia. W trakcie budowy ogrodzenia można także zamontować skrzynkę we wnęce, dzięki czemu nie będzie wystawała poza ogrodzenie. Można także zamontować skrzynki przelotowe, które pozwalają na wyjęcie poczty bez wychodzenia poza posesję.

Domofon lub wideodomofon

Jeśli z domu nie widzisz, kto Cię odwiedził, warto rozważyć założenie domofonu lub wideodomofonu. Jeśli nie masz do furtki doprowadzonej instalacji elektrycznej możesz zdecydować się na model radiowy- droższy od elektrycznego.

Oświetlenie

Lampy należy zainstalować na słupkach przy furtce lub bramie, dzięki czemu po zmierzchu będą bardzo dobrze oświetlone. Można także wbudować oświetlenie w ogrodzenie co sprawia, że za dnia są niewidoczne, a wieczorem pięknie podkreślają wygląd ogrodzenia.

Po wyborze projektu i elementów ogrodzenia trzeba wybrać odpowiedni materiał do wykonania ogrodzenia.

stalowe ogrodzenie ozdobne

Ogrodzenie z materiałów metalowych może być w różnych kolorach

Materiały na ogrodzenia

W zależności od tego jaki mamy projekt ogrodzenia musimy wybrać odpowiedni materiał do jego budowy. Można również łączyć materiały i dopasować je od wyglądu domu.

Metal

Metalowe przęsła ze stali są produkowane głównie ze stali lub z aluminium o wysokości do 2,4 metra i szerokości około 2,5 metra.

Metalowe przęsła wykonywane są z różnym wypełnieniem:

Siatka

Siatka jest jednym z tańszych materiałów ogrodzeniowych. Zazwyczaj używana jest do montażu bocznych i tylnej części ogrodzenia lub do założenia płotu tymczasowego. Wytwarzana jest ze stali ocynkowanej lub warstwą tworzywa sztucznego.

Sprzedawana jest w rolach o długości 10- 25 metrów oraz wysokości 1- 2 metrów. Jest ona splatana lub zgrzewana ze stalowego drutu o średnicy 2,2- 5,5 milimetrów. Montowana do słupków za pomocą linki lub drutu za pomocą napinaczy.

Drewno

Ogrodzenie drewniane zbudowane jest z pionowych lub poziomych desek układanych w jednym lub dwóch rzędach. Masz do wyboru kupno gotowych przęseł lub zlecenie ich budowy stolarzowi. Drewno należy regularnie konserwować i impregnować, aby wytrzymało przez długie lata.

Beton

Ogrodzenia wykonane z betonu mają kilka form:

Kamień

Kamień bardzo często wykorzystywany jest do produkcji ogrodzenia. Stosuje się do tego kamień ciosany, łupany lub polny.

Wiązany jest z zaprawą cementową na różne sposoby:

proste stalowe ogrodzenie pomalowane na czarno

Każde ogrodzenie możesz połączyć z trawą, kamieniami lub innym materiałem ozdobnym

Cegły

Najczęściej stosowane cegły klinkierowe dostępne w różnych kolorach. Są także mrozo- i wodoodporne. Powinny być od góry zabezpieczone daszkami, które pozwolą na swobodne spływanie wody opadowej chroniąc cegły przed wilgocią.

Tworzywa sztuczne

Ogrodzenia z tworzyw sztucznych wykonane są głównie z PCV lub drewnianego kompozytu. Występują w kolorze brązu, szarości i bieli. Są lekkie, odporne na warunki atmosferyczne i blaknięcie. Nie wymagają także konserwacji zapewniając estetyczny wygląd na wiele lat.

Krzewy

Krzewy pełnią funkcję osłonową i zapewniają piękne tło w ogrodzie. Jeśli chcesz cieszyć się cały rok z pięknego ogrodzenia wybierz gatunki krzewów iglastych takich jak świerk kłujący, choina kanadyjska, żywotnik zachodni, cis pośredni. Rośliny należy sadzić w odległości 60- 100 cm. Podłoże powinno być użyźnione kompostem i torfem.

Podczas projektowania wymarzonego ogrodzenia pamiętaj o elementach ogrodzenia- bramie wjazdowej, furtce, skrzynce na listy. Dodatkowo możesz założyć oświetlenie oraz domofon. Po zrobieniu projektu podejmij decyzję o materiale z jakiego będzie wykonane ogrodzenie. Sprawdź cenę materiału, jego trwałość, a także wygląd. Możesz także zdecydować się na gotowe rodzaje ogrodzeń.

Jeśli wybrałeś rodzaj ogrodzenia skontaktuj się z fachowcem ze Szczecina, który spawa ogrodzenia. W swojej ofercie ma także balustrady, schody, a także spawanie stalowych konstrukcji.